HPV neboli Lidský papilomavirus je jedno z infekčních, sexuálně přenosných onemocnění (STD´s), způsobující jak nezhoubné, tak zhoubné projevy nejen na kůži a sliznici genitálu a konečníku, ale také dutiny ústní a hrtanu. Ačkoli se tedy infekce HPV může projevit na vícero místech, u mužů i žen, pojďme se dnes zaměřit pouze na gynekologickou oblast – příznaky infekce, vyšetřovací metody, léčbu a prevenci. A proč je o HPV vůbec potřeba mluvit? Za svůj život se s ním setká až 8 z 10 žen, a to nejčastěji ve věku 18–25 let, což je dáno zejména stylem sexuálního života v tomto období. Nicméně první projevy se mohou objevit i za 10 a více let od nákazy.

Autor:

Sebastian Filipek, 4. ročník Všeobecného lékařství, LF MUNI, Projekt SpoluSafe

Příznaky

Příznaky infekce HPV v gynekologické oblasti jsou různorodé, někdy se nemusí vůbec projevit. Až 80 % infikovaných žen dokáže svým imunitním systémem prvotní infekci zničit a zabránit tak jejímu rozsevu. U zbylých 20 % se nemusí podařit infekci zastavit, protože v dané době nemají tak silný imunitní systém. Jsou například v dlouhodobém stresovém vypětí, nebo procházejí nějakou jinou infekcí. V tomto případě mohou být projevy následující:

genitální bradavice

  • projev infekce méně rizikovými typy viru HPV, nejčastěji 6 a 11
  • jedná se o květákovité výrůstky tělové, nebo šedavé barvy, mohou být vyvýšené, nebo ploché, jednotlivé, nebo ve shlucích, mohou se vyskytovat kdekoliv v anogenitální oblasti (stydké pysky, ústí močové trubice, pochva, hráz, konečník)
  • často pak svědí, nebo pálí

přednádorové stavy (prekancerózy)

  •  způsobeno infekcí rizikovějšími typy viru HPV, nejčastěji pak typy 16 a 18
  • na vulvě můžeme pozorovat vyvýšená bělavá ložiska, často multifokální a přednostně v neochlupené části vnějšího genitálu
  • prekancerózy pochvy a děložního hrdla probíhají ve většině případů zcela asymptomaticky, u těžších prekanceróz se pak může objevit nepravidelné, nebo postkoitální špinění
rakovina děložního čípku
  • způsobeno infekcí rizikovějšími typy viru HPV, nejčastěji pak typy 16 a 18
  • abnormální vaginální krvácení, např. mezi pravidelnou menstruací a po menopauze
  • bolest a tlak v pánevní oblasti
  • bolest během pohlavního styku

rakovina vulvy

  • oproti děložnímu čípku je vulva postižena výrazně méně častěji, na druhou stranu je diagnostika v této oblasti velmi obtížná
  • jediným příznakem často bývá pouze svědění, může se ale objevit i vřídek nebo zvětšené uzliny v třísle

 

! Infekce může probíhat dlouhou dobu i bezpříznakově, proto nezanedbávejte preventivní gynekologické prohlídky!

Diagnostika

Důležitým předpokladem pro včasný záchyt infekce jsou pravidelné každoroční preventivní gynekologické prohlídky, na kterých se rozebere anamnéza a lékař provede základní fyzikální vyšetření, tj. pohmat a pohled, který doplní kolposkopií. Kolposkopie spočívá v detailnějších pozorování povrchu čípku, pochvy a vulvy skrze kolposkop – binokulární zvětšovací systém se silným zdrojem světla, tedy vlastně mikroskop.
Pohledem přes kolposkop lékař zhodnotí strukturu čípku, který je normálně růžový, lesklý a bez známek novotvarů. Pokud by gynekolog zpozoroval to, čemu říkáme Low Grade prekanceróza, pravděpodobně si ženu pozve na kontrolu za půl roku. Při změnách vyššího stupně, tzv. High Grade prekancerózách, ženě lékař nabídne tzv. konizaci (viz v terapii). Oba typy prekanceróz se odlišují stupněm buněčných atypií. Poslední stádium, které může gynekolog kolposkopií spatřit, je to nádorové.
Dalšími specifickými diagnostickými metodami jsou:

Cytologie
Též Pap test, je rutinní vyšetření prováděné na každoroční pravidelné preventivní gynekologické prohlídce. Jedná se o stěr z povrchu čípku, který lékař pošle do laboratoře, kde budou pod mikroskopem hledat případné nádorově změněné buňky.

 

DNA HPV test
Jistě si všichni vzpomínáte na PCR testování na COVID. Jde vlastně o úplně to samé s tím rozdílem, že se stěr neprovádí z nosohltanu, ale z děložního čípku. Pátráme tedy přímo po genetické informaci viru ve formě jeho DNA. Test se od roku 2021 běžně provádí ženám ve věku 35 a 45 let v rámci screeningu.

Samotest
Samoodběrový test Evalyn brush je velmi citlivý, jemný prostředek k odběru biologického materiálu, stěrem z poševní sliznice. Testovací sada Vám bude zaslána Českou poštou. Podle instrukcí provedete v domácích podmínkách odběr vzorku a s informovaným souhlasem vzorek zašlete do laboratoře. Do zhruba 20 dnů Vám na uvedenou adresu, nebo e-mail přijde výsledek, který si přečtete a vezmete s sebou k praktickému lékaři, nebo gynekologovi.
Cena testovací sady je 1 190 – 1 600 Kč.

 

Terapie

Terapie se liší podle typu onemocnění.

genitální bradavice
— menší léze jsou léčeny lokálními farmaky, typicky mastmi s účinnými látkami jako jsou imiquimod a podophylin
— může se rovněž přistoupit k lokální destrukci
— snesením ostrou lžičkou, kryoterapií, použitím laseru
— u rozsáhlejších lézí může být přistoupeno ke klasické chirurgické léčbě

konizace
– jedná se o malý ambulantní zákrok prováděný v lokální, nebo celkové anestezii pro léčbu přednádorových a počátečních stádií děložního čípku. Zákrok spočívá v seříznutí svrchní vrstvy sliznice čípku s přítomnými lézemi. Dnes se využívá především tzv. elektrotechnik, díky čemuž je zákrok k čípku maximálně šetrný a nemá tak vliv na jeho funkci zejména během těhotenství.
karcinom děložního čípku – časně zachycené léze je možné chirurgicky odstranit pouze s částí čípku
— pokročilejší nádory již vyžadují odstranění jak celého čípku, tak i dělohy,  závěsného aparátu, popřípadě i dalších okolních orgánů

karcinom vulvy a pochvy
— kvůli špatné a pozdní diagnostice bývá nutné provést širokou excizi nádorů až s odstraněním celého zevního genitálu a pochvy

 

Chirurgickou léčbu pokročilejších stádií nádorů pak zpravidla provází chemoterapie a radioterapie.

Prevence

Jednoznačně nejúčinnější prevencí je sexuální abstinence, nicméně nalijme si čistého vína – sexuální abstinence není zrovna populární preventivní opatření. Pojďme se tedy podívat na jiné typy prevence. Obecně je můžeme rozdělit do dvou skupin, a to primární a sekundární, přičemž nejlepší je jejich kombinace.
Do primární prevence řadíme očkování, používání bariérové antikoncepce a jakousi sexuální opatrnost. Jsou to tedy prostředky, kterými se snažíme zabránit nákaze virem HPV.

Očkování nastartuje a naučí náš imunitní systém, aby dokázal efektivně bojovat s virem a zabránil tak jeho množení. V dnešní době máme k dispozici tři typy vakcín proti HPV, které se liší rozsahem ochrany. Více o očkování se dočtete v dalším článku.

Kondom, jako metoda bariérové antikoncepce zabrání kontaktu sliznic při pohlavním styku, nicméně jeho účinnost není 100 %, protože určitá část našich pohlavních orgánů zůstává odhalená, např. vnější rodidla.
Co se týče sexuální opatrnosti… je snad každému jasné, že s počtem sexuálních partnerů a rizikovostí pohlavního styku, tedy nepoužití kondomu atd. roste i riziko přenosu infekce, proto myslete i na toto.

Sekundární prevencí rozumíme soubor opatření, která by měla vést k časnému záchytu infekce před tím, než se stihne rozvinout do pokročilejšího stádia. Můžeme do ní zařadit pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa se vším, co se na nich odehrává – vyšetření stěru děložního čípku na cytologii a DNA HPV test a kolposkopie. Sekundární prevenci můžeme pak doplnit samotestovací sadou, o které jsme se zmiňovali výše.

 

Odborná korekce: MUDr. Petra Vinklerová, PhD.

Zdroje:

Merlo,S.(2020).Modern treatment of vulvar cancer. Radiology and Oncology,54(4) 371-376. https://doi.org/10.2478/raon-2020-0053

Scheinfeld N. (2013). Update on the treatment of genital warts. Dermatology online journal, 19(6), 18559.

HATHAWAY, JON K. MD, PhD. HPV: Diagnosis, Prevention, and Treatment. Clinical Obstetrics and Gynecology 55(3):p 671-680, September 2012. | DOI: 10.1097/GRF.0b013e31825caa36

https://is.muni.cz/auth/do/med/el/GPK_portal/index.html 

https://www.hpv-college.cz/ 

https://www.mou.cz/nadory-zevniho-genitalu/t1398 

Sdílej