Dne 31. října se na Staroměstské radnici v Praze konal druhý ročník konference Onko Pacient, kterou uspořádala Nadace pro výzkum rakoviny. Akce měla za cíl propojit odborníky napříč medicínskými obory, poskytnout veřejnosti aktuální informace o prevenci, diagnostice a léčbě rakoviny a vyvrátit mýty, které toto onemocnění stále provázejí. Hlavním tématem letošního ročníku byly hormonálně závislé nádory, zejména rakovina prsu a prostaty.

„Konferenci pořádáme nejen kvůli setkávání odborníků a pacientských organizací, ale především proto, abychom poskytli široké veřejnosti validní informace. Bohužel stále koluje mnoho mýtů a dezinformací, které souvisejí s prevencí, diagnostikou i léčbou rakoviny. Naším cílem je zvýšit povědomí a pacientům i jejich blízkým přinést pravdivé a aktuální informace,“ uvedl Marián Hajdúch, předseda správní rady Nadace pro výzkum rakoviny.

Konference zdůraznila význam prevence a včasného odhalení rakoviny, které umožňuje zahájit léčbu ve stadiu, kdy je onemocnění nejlépe zvládnutelné. Podle Aleksiho Šeda, ředitele Národního ústavu pro výzkum rakoviny, včasná diagnostika výrazně zvyšuje šanci na uzdravení a díky ní lze často rakovinu zcela vyléčit. Národní ústav pro výzkum rakoviny, který konferenci podpořil, se zaměřuje na vývoj nových diagnostických metod a technologií, které pomohou zefektivnit screeningové programy, zvýšit úspěšnost léčby a snížit úmrtnost pacientů.

Letošní ročník přinesl také mezioborovou diskusi mezi odborníky z různých lékařských oborů, kteří se podílejí na péči o pacienty s rakovinou. Konference podtrhla potřebu spolupráce mezi vědci, lékaři a pacienty, která je klíčová pro zvládnutí rakoviny jako léčitelné nemoci. Tímto krokem přispěla k naplnění vize, že rakovina může být v budoucnu zvládnutelným a léčitelným onemocněním.

Sdílej