Výmluvy, proč odmítat prevenci, vás mohou stát život. Proto jsme pro vás připravili „Kopretinu“.

Před tím, než začal pracovat pro Nadaci pro výzkum rako-viny, netušil, že infekce HPV může být tak nebezpečným partnerem pro život. Po 7 letech strávených na projektech týkajících se výzkumu těch typů rakoviny, jejichž původcem je lidský papilomavirus (HPV), se hrdě označuje za chlapa, který je proti HPV infekci očkovaný. Peter Vanek, ředitel Nadace.

Jak vznikl projekt KOPRETINA, který se zabývá prevencí rakoviny děložního čípku?

V roce 2012 se v Nadaci rozhodovalo do jakého projektu se pustit. Ve hře byly plíce nebo prostata, ale nakonec jsme se rozhodli věnovat problematice HPV infekce a s ní související rakovinou děložního hrdla. Nalezli jsme silného partnera, Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské Fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který právě v té době začal rozpracovávat témata související s HPV, rakovinou, plodností a měl nejnovější technologie na pokrokovou diagnostiku.

Proč jste si vybrali právě rakovinu děložního hrdla?

Vybrali jsme ji proto, že za ní stojí HPV infekce. Zdá se, že HPV infekce stojí i za mnoha dalšími onkologickými onemocněními, což se snaží prokázat vědecké týmy po celém světě. Jisté je, že HPV dokáže potrápit člověka velmi nepříjemným způsobem. Také musím zopakovat, že se jedná o nemoc, resp. nemoci, které jsou způsobeny virem, tzn., že pokud jsme chráněni proti viru, jsme chránění před těmito druhy rakoviny. Trochu jsme si usnadnili práci, když se zaobíráme podporou vědeckého výzkumu v oblasti rakoviny, u které máme jasně definovaného původce.

Peter Vanek

Jak je tedy možné, že na toto onemocnění umírá tolik žen, když je jasná příčina?


Nejsem lékař, nerad bych se pouštěl do medicínského vysvětlování. Je pravdou, že je to až 400 žen, které ročně v České republice zemřou na rakovinu děložního hrdla, což je velmi mnoho. Našim úkolem bude zalarmovat ženy a přemluvit je, aby na toto onemocnění neumíraly. Proto jsme připravili Kopretinu.

Co je Kopretina?

Kopretina je projekt, který nabízí ženám možnost otestovat se na HPV tak, že si doma z pochvy odeberou vzorek, který zašlou do laboratoře a dostanou výsledek, zda jsou nebo nejsou HPV pozitivní. Pokud jsou negativní, nebezpečí rakoviny děložního hrdla jim aktuálně nehrozí, pokud jsou pozitivní na některý z rizikových typů HPV, je jim doporučeno s výsledkem navštívit gynekologa a na tuto skutečnost ho upozornit. Lékař má pak šanci změny na děložním hrdle zachytit včas.

Jak chcete ženy přesvědčit, aby ke gynekologovi šly?

Nebude to lehké. Právě ta část žen, které nejčastěji doplatí na rakovinu děložního hrdla životem, z různých důvodů nechodí na preventivní prohlídky. Gynekologové navíc neprovádějí vyšetření HPV hned, proto někdy nemohou změny na děložním hrdle ani rakovinu objevit včas. Přitom těch šancí na včasné odhalení je mnoho, protože rakovina na hrdle se vyvíjí až 15 let. Když je preventivní prohlídka jednou za rok, tak je dost času. Každopádně tu stále máme ty ženy, které nechodí ke gynekologovi vůbec. Proto jsme se rozhodli, že tak jako v jiných zemích zašleme ženám jednoduchý test, kterým si budou moci doma odebrat vzorek, ten pak pošlou na laboratorní vyšetření a dozvědí se, zda jsou v riziku rakoviny. Tím se na ně snažíme apelovat, aby se k lékaři dostavily.

To znamená, že ženám, které nechodí pravidelně na prohlídky, pošlete test. Věříte tomu, že ho použijí?


Víte, často se zamýšlím nad důvody, proč ženy nechodí ke gynekologovi. Vyšetření je to velmi intimní a nejednou možná i nepříjemné. Stydí se svléknout, například kvůli nadváze, křečovým žilám a podobně. Na druhou stranu si říkám, že to přece nemůže být překážka, když jde o péči o zdraví. Ale může. Samotnému se mi stalo, že mě okolnosti dovedly do ambulance urologa a tam jsem zjistil, že vylézt bez kalhot na „kozu“ před mladou lékařkou byl i pro mě problém, styděl jsem se. Musel jsem překonat stud a pocit trapnosti. Testem, který pošleme ženám, nebudeme suplovat lékařské vyšetření, ale chceme jim zpříjemnit proces prevence a poukázat na to, že i takové metody prevence existují, jsou moderní, ba dokonce jedny z nejmodernějších. Nevím, jestli ženy jsou připraveny na takovýto způsob prevence, nicméně musíme to zkusit. Na rakovinu děložního hrdla by nemusela zemřít ani jedna žena a věřím, že to ženy pochopí a ty, kterým přijde balíček s testem, využijí tuto jedinečnou možnost. Stejně tak věříme, že „špatný“ výsledek testu bude pro ženu dostatečnou motivací překonat ostych a nepohodlí a jít k lékaři.

Jaký průběh má rakovina děložního čípku?

Jak jsem řekl, nejsem lékař, a tak nechci mluvit za lékaře. S Nadací občas navštívíme onkologickou kliniku, kde se jemným způsobem snažíme pacientům dát najevo, že na své trápení nejsou sami. Že vědci usilovně pracují a snaží se ze všech sil najít „něco“ na rakovinu. Jednou jsem se tam seznámil s paní, která měla 65 let, a právě ji přivezli na oddělení poté, co jí oznámili diagnózu rakoviny děložního hrdla komplikovanou metastázami v břišní dutině. Byla velmi nešťastná, bolelo ji to. Přiznala se mi, že 20 let nebyla u gynekologa, protože ji nikdy nic nebolelo a důvodem, proč se dostavila k lékaři po tak dlouhé době, bylo krvácení po přechodu. Důvodem proč odmítala prevenci, bylo, že ona měla nadváhu a on (gynekolog) byl velký fešák. Povzdechla si, že kdyby mohla vrátit čas…. Bohužel už nemohla. Povídala mi, že se právě stala babičkou, a bojí se, že si nestihne užít vnouče. 

Říkal jste, že HPV způsobuje i další nemoci. Jaké?

Ano, HPV je onemocnění, které může způsobit kromě rakoviny děložního hrdla i nádory měkkých částí hlavy a krku, nádory řitního otvoru, penisu a podobně.

Penisu?

Ano penisu a řitního otvoru a také hrtanu u mužů, stejně jako u žen. Závisí to na sexuálních preferencích, protože HPV infekce je převážně sexuální přenosná. Nádory hlavy a krku jsou sice většinou způsobeny kouřením tabáku a pitím tvrdého alkoholu, ale druhá menší skupina je způsobena HPV. Tyto nádory umí být velmi nehezké a pacientům komplikují život různými omezeními. Já jsem zodpovědný, a tak jsem se nechal proti HPV naočkovat a jsem hrdým poslem zpráv o potřebnosti očkování.

V jakém věku jste se dal očkovat? Všude jsou jen informace, že očkovat by se měly děti do 14 roku života.


Nejlepší je se naočkovat včas, ještě před začátkem sexuálního života, ale to proto, že tehdy jedinec HPV infekci nemá. Nicméně pokud jste prokazatelně negativní i v dospělosti, můžete se nechat očkovat klidně i ve 40.

Tvářemi Kopretiny jsou paní Hana Heřmánková a Monika Babišová. Proč právě ony?

Toto téma je velmi choulostivé. Lidé, kteří podpoří takovou věc, musí být silnými osobnostmi. Oslovili jsme několik známých lidí, ale většina nám sdělila, že se s takovýmto tématem nechce spojovat. Paní Monika Babišová má jako veřejně známý člověk potenciál oslovit široký záběr žen. Paní Hana Heřmánková je zase známá herečka a moderátorka, a navíc má s tímto onemocněním špatnou zkušenost, protože jí vzalo sestru. Obě dámy jsou natolik vyzrálé, že jim nevadí spojit se pro dobrou věc i s nemocí, jejímž původcem je sexuálně přenosná infekce. Za to jsem jim vděčný, protože ony stejně jako média nám mohou pomoci s šířením Kopretiny.

Více informací o projektu „KOPRETINA" a tématu HPV

Očkovat proti HPV nebo ne?

Jak se dostal sexuálně přenosný virus na hlavní bod programu kongresu pro dětské lékaře? Umíte si představit, jak probíhá takový pediatrický kongres? Jestli se domníváte, že se na něm lékaři dozvídají pouze novinky a informace z posledních výzkumů ohledně běžných...

prof.MUDr.Jiří Sláma, PhD.

Až 50% českých žen odmítá návštěvu u gynekologa. Citlivé řešení ale existuje. Aktuální snahou českého screeningového programu je proto dosáhnout vyšetření co největšího počtu žen a těm, které se již pravidelných kontrol účastní nabídnout možnost mít standardně k...
Sdílej